fbpx

Indywidualny kurs na patent Sternika Motorowodnego

Kurs podczas którego zdobędziesz potrzebną wiedzę aby uzyskać „prawo jazdy” na motorówki, jachty i skutery wodne. Podczas naszego kursu organizowany jest egzamin na Patent Sternika Motorowodnego.

Dla kogo jest kurs?

Patent sternik motorowodnego jest dla wszystkich osób, które pragną przyjemnie spędzać czas na wodzie. Chcesz poczuć moc motorówki, a może przypływ adrenaliny na skuterze wodnym lub zabrać znajomych łódką rybacką zarzucić wędkę? Dobrze trafiłeś! Warunkami zdobycia kwalifikacji sternika motorowodnego są:
-Ukończone 14 lat w dniu egzaminu
-Zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego

Co mogę po zdaniu egzaminu na patent sternika motorowodnego?

Patent sternika motorowodnego pozwala nam na prowadzenie jachtów motorowych (motorówki, skutery wodne, jachty itp.) po wodach śródlądowych bez ograniczeń mocy oraz kierowanie jachtów motorowych (motorówki, skutery wodne, jachty itp.) do 12m długości po morskich wodach wewnętrznych i w strefie do 2 mil morskich od brzegu na otwartym morzu.

Kurs jednodniowy – e-learning + praktyka.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu przygotowaliśmy program kursu umożliwiający zdobycie uprawnień Sternika Motorowodnego już w jeden dzień. Jak to możliwe? W cenie naszego kursu dostajesz za darmo dostęp do zaawansowanej platformy e-learningowej przygotowanej specjalnie z myślą o naszych kursach. Korzystając z tego rozwiązania możesz samodzielnie przygotować się do egzaminu teoretycznego. Kurs online zawiera: opisy, zdjęcia, grafiki oraz przykładowe testy. Koszt dostępu to 90 zł, jednak na naszym kursie dostajecie dostęp do platformy zupełnie za DARMO.

Jak to działa?

 • Napisz do nas
 • Umówmy się na wybrany termin
 • Opłać kurs
 • Dostaniesz dostęp do platformy e-learning
 • Możesz umówić się na zajęcia teoretyczne (on-line lub na żywo)
 • Umów się na zajęcia praktyczne i egzamin

Jak wygląda dzień kursu?

Podczas jednodniowego kursu nauczymy Cię wszystkiego czego potrzebujecie do samodzielnego prowadzenia jachtu motorowego.

Harmonogram dnia:
09:00 – Kawa, dokumenty, opłaty i trochę śmiechu na start
10:00 – Podsumowanie teorii – przypominamy to co było w e-learningu
13:00 – Kończymy teorię, przerwa na toaletę i ciastko
13:15- Praktyka, czyli idziemy na wodę!
15:00- W zależności od potrzeb o tej godzinie powinniśmy być po pełnym szkoleniu praktycznym
15:10 – Chwila przerwy, toaleta, ciastko, kanapka
15:15 – Egzamin teoretyczny oraz praktyczny

Jest to przykładowy harmonogram, który zmienia się w zależności od Twoich i pogody.


Egzamin – teoria i praktyka

Egzaminy na naszych kursach przeprowadzane są przez egzaminatorów z upoważnionych przez ministerstwo Sportu i Turystyki. Pozytywny wynik egzaminu to zaliczenie obu części egzaminacyjnych.

– Egzamin teoretyczny – test jednokrotnego wyboru składający się z 75 pytań z trzema propozycjami odpowiedzi A, B oraz C. Tylko jedna odpowiedź w pytaniu jest prawidłowa. Przykładowe pytania znajdziesz w materiałach szkoleniowych oraz w e-learningu.

– Egzamin Praktyczny – składa się z dwóch części: praktyka na wodzie oraz prace bosmańskie <węzełki :)>. Egzamin na wodzie polega na wykonaniu podstawowych manewrów z prowadzenia łodzi motorowej. Między innymi: pływanie w ślizgu, podejście do człowieka (MOB), cumowanie. Każdy z manewrów można powtórzyć w przypadku niepowodzenia. Egzaminator obecny na jednostce ocenia poprawność i bezpieczeństwo manewrów. Zaliczenie egzaminu to poprawne wykonanie wszystkich zadań egzaminacyjnych.

Kurs
od 1500 pln

– wspólnie ustalamy dokładną datę i długość kursu
– szkolenie praktyczne i teoretyczne
– materiały edukacyjne PDF
– woda, kawa, ciastka

Egzamin
250 / 125 pln

Opłata egzaminacyjna wynosi 250 zł. Zniżka 50% przysługuje uczniom i studentom do 26 roku życia. Warunkiem uzyskania zniżki jest posiadanie ważnej legitymacji uczniowskiej / studenckiej

Zarezerwuj kurs indywidualny:

Przejdź do formularz rezerwacji i zapisz się na kurs indywidualny. Pamiętaj żeby w opcjach podać proponowaną datę kursu. Zweryfikujemy ją z naszym kalendarzem i damy znać. Po wypełnieniu formularza przejdziesz do płatności. Pomiń tą opcję, wrócimy do tego po ustaleniu konkretnego terminu.

Faktura do zakupu zostanie przesłana na maila z formularza wystawiona będzie na dane osoby zamawiającej (jeżeli chcesz żeby było inaczej koniecznie skontaktuj się z nami przed zakupem)

Często zadawane pytania.

Nie jesteś pewnien czy dany kurs jest dla Ciebie? Zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami. Jeżeli nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania śmiało skontaktuj się z nami w dowolny sposób. Postaramy się odpowiedzieć i pokierować Cię podczas wyboru szkolenia dla Ciebie.

Po co kurs na Sternika Motorowodnego?

Szkolenia Motorowodne to zestaw szkoleń dla osób chcących posiąść wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu operowania jednostkami pływającymi, napędzanymi silnikami. Po zakończeniu odpowiedniego kursu, uczestnicy będą gotowi do samodzielnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu na wodzie i w jej otoczeniu.

Kiedy potrzebuję uprawnień motorowodnych?

Kwestie użytkowania jednostek sportowych i rekreacyjnych, zarówno po wodach morskich jak i śródlądowych, reguluje polskie prawo. Patenty motorowodne są swojego rodzaju „Prawem Jazdy” na motorówki. W przypadku poruszania się po wodzie nie potrzebujemy patentów, żeby poruszać się jednostkami:

 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 10 kW (13,6 konia mechanicznego)
 • jachtami żaglowymi do 7 metrów długości
 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 75 kW (102 konia mechanicznego) z ograniczeniem 13 metrów długości kadłuba oraz konstrukcyjne ograniczenie do 15 km/h

W pozostałych przypadkach potrzebujemy patentu lub licencji motorowodnej. 

Sternik Motorowodny

Patent Sternika Motorowodnego to pierwszy stopień uprawnień motorowodnych. Uzyskać go może każdy kto ma ukończone 14 lat. 

Uprawnienia:

 • po wodach śródlądowych (bez ograniczeń mocy silnika)
 • jachtami o długości kadłuba do 12m po wodach morskich w porze dziennej w odległości 2Nm od brzegu oraz po morskich wodach wewnętrznych

W praktyce: wszystkim co ma silnik spalinowy, elektryczny, parowy, jądrowy i inne po wodach śródlądowych (jeziora, rzeki, oczka wodne, kałuża przed domem itp.)

Sternik motorowodny to uprawnienia na motorówki, pontony z silnikami, skutery wodne i inne nie podlegające pod „bez patencie”. 

Stosowany jest głównie na wody śródlądowe i morskie wody przybrzeżne.

Motorowodny Sternik Morski

Można powiedzieć, że to uprawnienia drugiego stopnia. Uprawnienia te pozwalają nam na dalsze eskapady morskie, bez ograniczeń mocy silnika. 

Uprawnienia:

 • po wodach śródlądowych (bez ograniczeń mocy silnika)
 • po wodach morskich jachtami o długości do 18 metrów długości kadłuba

Wymaga odbycia stażu w wysokości 200 godzin pływania po otwartym morzu. Przy czym zalicza się staż z jachtów żaglowych. Chodzi o zdobycie doświadczenia w kwestii pływania nocnego oraz nawigacji morskiej.

Kandydat chcący uzyskać stopień Motorowodnego Sternika Morskiego musi mieć ukończone 18 lat.

Kapitan Motorowodny

To patent dla prawdziwych wilków morskich. Pozwala nam poruszać się po wodach morskich jachtami motorowodnymi bez ograniczeń mocy i wielkości. Natomiast żeby go zdobyć potrzeba się trochę napływać. 

Wymagania:

 • patent Motorowodnego Sternika Morskiego;
 • staż 1200 godzin po uzyskaniu MSM (w tym 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu, 100 godzin na jachcie powyżej 20m oraz 100 godzin na wodach pływowych);

Kandydaci na stopień Kapitana Motorowodnego nie podchodzą do egzaminu. Stopień nadawany jest po uzyskaniu stażu.

„Bez patencie”

To dla użytkownika możliwość spędzania czasu nad wodą bez szkolenia się w zakresie motorowodnym i żeglarskim. Ustawodawca nie wymaga od nas patentu do prowadzenia:

 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 10 kW (13,6 konia mechanicznego)
 • jachtami żaglowymi do 7 metrów długości
 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 75 kW (102 konia mechanicznego) z ograniczeniem 13 metrów długości kadłuba oraz konstrukcyjne ograniczenie do 15 km/h

Przy czym nie zwalnia nas to z obowiązku posiadania niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów i bezpieczeństwa. Pamiętajcie na wodzie najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Co potrzebuję żeby pływać skuterem wodnym?

Do prowadzenia skuterów wodnych w większości przypadków wystarczy patent Sternik Motorowodnego. Jeżeli nie planujemy wypraw skuterem z Polski do Szwecji to ten patent w zupełności wystarczy.

Oczywiście każdy następny stopień również pozwala nam na prowadzenie skuterów wodnych. 

Co zabrać na kurs Sternika Motorowodnego?

Kurs na patent sternika motorowodnego przeprowadzamy częściowo w pomieszczeniu częściowo na zewnątrz. Co musicie zabrać? Przede wszystkim ubrania dostosowane do pogody! Pływamy w każdych warunkach. W końcu “Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani żeglarze” 🙂 W okresie wiosennym i jesiennym zalecamy zabrać ze sobą: Ciepłe skarpety, bieliznę termoaktywną, wodoodporne spodnie oraz kurtkę, rękawiczki, coś na szyję i głowę. Na letnie upały poza oczywiście ubraniem się “na krótko” przypominamy o zabraniu ze sobą czapki, kremu z filtrem i okularów przeciwsłonecznych. 

Poza odpowiednimi ubraniami nie zapomnij o:

Dowodzie osobistym, opłaceniu kursu, lub posiadania odpowiedniej ilości gotówki aby to zrobić, legitymacji szkolnej/studenckiej w celu uzyskania 50% zniżki za egzamin (125zł zamiast 250zł)

Lubię jeść! Co jeśli zgłodnieje podczas kursu?

Podczas kursu na patent sternika motorowodnego zapewniamy wodę, kawę i herbatę. 

Zazwyczaj na stole znajdziecie również ciastka lub inne słodkie przekąski. Cały kurs zajmuje parę godzin, więc zabranie ze sobą kanapki lub pięciu w przypadku takich głodomorów jak nasi sternicy, będzie dobrym pomysłem. Istnieje również możliwość zamówienia obiadu do portu. Nasi instruktorzy podpowiedzą gdzie zadzwonić, żeby dobrze zjeść 🙂