fbpx

Warszawa – Licencja na holowanie narciarza wodnego i obiektów pływających

Interesuje Cię licencja na holowanie narciarza wodnego? Oferujemy kurs, podczas którego zdobędziesz potrzebną wiedzę i umiejętności, aby legalnie i bezpiecznie holować za motorówką narciarza wodnego i innymi obiektami pływającymi. Podczas naszego kursu organizowany jest egzamin na licencję holowania narciarza wodnego i obiektów pływających.

Dla kogo jest kurs?

Licencja na holowanie narciarza i obiektów pływających jest dla wszystkich osób, które posiadają już patent sternika motorowodnego i chcą rozszerzyć swoje uprawnienia. Chcesz zabrać znajomych na wodę i przewieźć ich za motorówką na nartach wodnych albo kole? Dobrze trafiłeś! Warunkami zdobycia licencji na holowanie narciarza i obiektów latających są:
-Ukończone 18 lat w dniu egzaminu
-Zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego

-Posiadanie patentu sternika motorowodnego

Co mogę po zdobyciu licencji?

Licencja na holowanie narciarza i obiektów pływających zezwala na legalne holowanie narciarza wodnego lub innych obiektów pływających służących do uprawiania sportu lub rekreacji, z wyłączeniem jachtów żaglowych i jachtów motorowych

Kurs jednodniowy – e-learning + praktyka.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu, przygotowaliśmy program kursu umożliwiający zdobycie licencji na holowanie narciarza i obiektów pływających w jeden dzień! Opłacając kurs, dostajecie od nas materiały edukacyjne w formie wykładów, zdjęć i filmów. Dzięki temu do kursu możecie przygotować się samodzielnie w domowym zaciszu. W dniu kursu przypomnimy wszystkie zagadnienia z materiałów edukacyjnych oraz przeprowadzamy pełne szkolenie, abyście czuli się pewnie na egzaminie oraz podczas holowania narciarza wodnego i obiektów pływających.

Jak to działa?

 • wybierz odpowiadający Ci termin z kalendarza
 • zapisz się na kurs (data to termin zajęć praktycznych)
 • opłać kurs w całości lub zapłać zaliczkę 50%
 • w przeciągu 1-2 dni od zapisu dostaniesz dostęp do platformy e-learningowej
 • ucz się kiedy chcesz, przeznacz na naukę 2 lub 10 godzin pracuj w swoim tempie
 • wykonaj przykładowe testy znajdujące się w szkoleniu online
 • przygotowany przyjdź na kurs stacjonarny
 • przypomnimy Ci najważniejsze zagadnienia teoretyczne
 • zalicz szkolenie praktyczne 
 • po takim przygotowaniu egzamin to już tylko formalność

Lokalizacja:

Szkolenia w Warszawie odbywają się na przystani Warszawskiego Klubu Wodniaków PTTK ul. Wał Miedzeszyński 295.

Dojazd samochodem: Wałem Miedzeszyńskim w stronę Otwocka. Mijając most Siekierkowski 100m po prawej stronie znajduje się wjazd na wał przeciwpowodziowy. Po przejechaniu na drugą stronę znajdziecie miejsca do zaparkowania.

Autobusem: z przystanku Rondo Waszyngtona 02 autobusem 147 do przystanku KADETÓW 01

Rowerem: jesteśmy zaraz przy ścieżce rowerowej na Wale Miedzeszyńskim


Egzamin – teoria i praktyka

Egzaminy na naszych kursach przeprowadzane są przez komisję upoważnioną przez ministerstwo Sportu i Turystyki. Pozytywny wynik egzaminu to zaliczenie obu części egzaminacyjnych.

– Egzamin teoretyczny – test jednokrotnego wyboru składający się z 25 pytań. W każdym pytaniu znajdziesz trzy propozycjami odpowiedzi A, B oraz C. Tylko jedna odpowiedź w pytaniu jest prawidłowa.

– Egzamin Praktyczny – zadania na wodzie z manewrowania jachtem motorowym, który holuje narciarza lub obiekt pływający. Podczas szkolenia przejdziemy po kolei przez każdy aspekt bezpiecznego holowania. Na egzaminie będzie możliwość powtórzenia manewru w przypadku niepowodzenia.

Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na nasz kurs holowania narciarza wodnego i innych obiektów pływających!

Opcje dodatkowe:

Jeżeli standardowa opcja kursu nie odpowiada Twoim oczekiwaniom możesz obniżyć oczekiwania lub wybrać jedno lub więcej rozszerzeń. Pamiętaj, że jesteśmy elastyczni i możemy dostosować kurs do Twoich potrzeb.

DODATKOWA TEORIA – 100 zł

Nie czujesz się dobrze z e-learningiem?Nie ma problemu! Raz w miesiącu organizujemy zajęcia teoretyczne rozszerzone gdzie nasi instruktorzy szczegółowo wytłumaczą wszystkie zagadnienia teoretyczne.

DODATKOWE PŁYWANIE

Chcesz poćwiczyć przed egzaminem, a może chciałbyś potrenować bardziej zaawansowane manewry? Możesz zamówić dodatkową manewrówkę. Dowolne terminy i akweny?

KURS INDYWIDUALNY

Nie masz czasu w weekend? Chcesz indywidualnego podejścia? Zorganizujemy dla Ciebie kurs w indywidualnym terminie.

Kurs
450 pln

– szkolenie praktyczne i teoretyczne
– materiały edukacyjne PDF
– woda, kawa, ciastka

Egzamin
250 / 125 pln

Opłata egzaminacyjna wynosi 250 zł. Zniżka 50% przysługuje uczniom i studentom do 26 roku życia. Warunkiem uzyskania zniżki jest posiadanie ważnej legitymacji uczniowskiej / studenckiej

Kurs + Egzamin
700 / 575 pln

Płatność za kurs (450) przelewem lub blikiem. Płatność za egzamin (125/250) gotówką na miejscu.

Terminy Warszawa:

Chcesz się zapisać? Kliknij w interesujący Cię termin i wypełnij formularz zapisu. Podaj Swoje dane w polu uczestnik. Jeżeli rezerwujesz kurs dla osoby niepełnoletniej kliknij po prawej stronie nie bierze udziału, następnie dodaj uczestnika. Po prawej stronie znajdziesz opcje dodatkowe. Podczas rezerwacji możesz opłacić kurs w całości lub zaliczkować. W formularzu zapisu znajdziesz opcję płatności online.

Faktura do zakupu zostanie przesłana na maila z formularza wystawiona będzie na dane osoby zamawiającej (jeżeli chcesz żeby było inaczej koniecznie skontaktuj się z nami przed zakupem)

Często zadawane pytania.

Nie jesteś pewnien czy dany kurs jest dla Ciebie? Zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami. Jeżeli nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania śmiało skontaktuj się z nami w dowolny sposób. Postaramy się odpowiedzieć i pokierować Cię podczas wyboru szkolenia dla Ciebie.

Kiedy potrzebuję licencji na holowanie narciarza i obiektów pływających?

Licencja na holowanie narciarza wodnego i obiektów pływających to szkolenie dla czynnych motorowodniaków, którzy pragną trochę urozmaicić czas nad wodą. Opona, banan a może narty wodne? Sam/a zdecyduj na czym będziecie pływać! Po zakończeniu kursu, uczestnicy będziesz gotowy/a do samodzielnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu na wodzie i w jej otoczeniu.

Kiedy potrzebuję uprawnień motorowodnych?

Kwestie użytkowania jednostek sportowych i rekreacyjnych, zarówno po wodach morskich jak i śródlądowych, reguluje polskie prawo. Patenty motorowodne są swojego rodzaju „Prawem Jazdy” na motorówki. W przypadku poruszania się po wodzie nie potrzebujemy patentów, żeby poruszać się jednostkami:

 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 10 kW (13,6 konia mechanicznego)
 • jachtami żaglowymi do 7 metrów długości
 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 75 kW (102 konia mechanicznego) z ograniczeniem 13 metrów długości kadłuba oraz konstrukcyjne ograniczenie do 15 km/h

W pozostałych przypadkach potrzebujemy patentu lub licencji motorowodnej. 

Sternik Motorowodny

Patent Sternika Motorowodnego to pierwszy stopień uprawnień motorowodnych. Uzyskać go może każdy kto ma ukończone 14 lat. 

Uprawnienia:

 • po wodach śródlądowych (bez ograniczeń mocy silnika)
 • jachtami o długości kadłuba do 12m po wodach morskich w porze dziennej w odległości 2Nm od brzegu oraz po morskich wodach wewnętrznych

W praktyce: wszystkim co ma silnik spalinowy, elektryczny, parowy, jądrowy i inne po wodach śródlądowych (jeziora, rzeki, oczka wodne, kałuża przed domem itp.)

Sternik motorowodny to uprawnienia na motorówki, pontony z silnikami, skutery wodne i inne nie podlegające pod „bez patencie”. 

Stosowany jest głównie na wody śródlądowe i morskie wody przybrzeżne.

Motorowodny Sternik Morski

Można powiedzieć, że to uprawnienia drugiego stopnia. Uprawnienia te pozwalają nam na dalsze eskapady morskie, bez ograniczeń mocy silnika. 

Uprawnienia:

 • po wodach śródlądowych (bez ograniczeń mocy silnika)
 • po wodach morskich jachtami o długości do 18 metrów długości kadłuba

Wymaga odbycia stażu w wysokości 200 godzin pływania po otwartym morzu. Przy czym zalicza się staż z jachtów żaglowych. Chodzi o zdobycie doświadczenia w kwestii pływania nocnego oraz nawigacji morskiej.

Kandydat chcący uzyskać stopień Motorowodnego Sternika Morskiego musi mieć ukończone 18 lat.

Kapitan Motorowodny

To patent dla prawdziwych wilków morskich. Pozwala nam poruszać się po wodach morskich jachtami motorowodnymi bez ograniczeń mocy i wielkości. Natomiast żeby go zdobyć potrzeba się trochę napływać. 

Wymagania:

 • patent Motorowodnego Sternika Morskiego;
 • staż 1200 godzin po uzyskaniu MSM (w tym 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu, 100 godzin na jachcie powyżej 20m oraz 100 godzin na wodach pływowych);

Kandydaci na stopień Kapitana Motorowodnego nie podchodzą do egzaminu. Stopień nadawany jest po uzyskaniu stażu.

„Bez patencie”

To dla użytkownika możliwość spędzania czasu nad wodą bez szkolenia się w zakresie motorowodnym i żeglarskim. Ustawodawca nie wymaga od nas patentu do prowadzenia:

 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 10 kW (13,6 konia mechanicznego)
 • jachtami żaglowymi do 7 metrów długości
 • o napędzie mechanicznym z silnikami do 75 kW (102 konia mechanicznego) z ograniczeniem 13 metrów długości kadłuba oraz konstrukcyjne ograniczenie do 15 km/h

Przy czym nie zwalnia nas to z obowiązku posiadania niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów i bezpieczeństwa. Pamiętajcie na wodzie najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Co potrzebuję żeby pływać skuterem wodnym?

Do prowadzenia skuterów wodnych w większości przypadków wystarczy patent Sternik Motorowodnego. Jeżeli nie planujemy wypraw skuterem z Polski do Szwecji to ten patent w zupełności wystarczy.

Oczywiście każdy następny stopień również pozwala nam na prowadzenie skuterów wodnych. 

Co zabrać na kurs Sternika Motorowodnego?

Kurs na patent sternika motorowodnego przeprowadzamy częściowo w pomieszczeniu częściowo na zewnątrz. Co musicie zabrać? Przede wszystkim ubrania dostosowane do pogody! Pływamy w każdych warunkach. W końcu “Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani żeglarze” 🙂 W okresie wiosennym i jesiennym zalecamy zabrać ze sobą: Ciepłe skarpety, bieliznę termoaktywną, wodoodporne spodnie oraz kurtkę, rękawiczki, coś na szyję i głowę. Na letnie upały poza oczywiście ubraniem się “na krótko” przypominamy o zabraniu ze sobą czapki, kremu z filtrem i okularów przeciwsłonecznych. 

Poza odpowiednimi ubraniami nie zapomnij o:

Dowodzie osobistym, opłaceniu kursu, lub posiadania odpowiedniej ilości gotówki aby to zrobić, legitymacji szkolnej/studenckiej w celu uzyskania 50% zniżki za egzamin (125zł zamiast 250zł)

Lubię jeść! Co jeśli zgłodnieje podczas kursu?

Podczas kursu na patent sternika motorowodnego zapewniamy wodę, kawę i herbatę. 

Zazwyczaj na stole znajdziecie również ciastka lub inne słodkie przekąski. Cały kurs zajmuje parę godzin, więc zabranie ze sobą kanapki lub pięciu w przypadku takich głodomorów jak nasi sternicy, będzie dobrym pomysłem. Istnieje również możliwość zamówienia obiadu do portu. Nasi instruktorzy podpowiedzą gdzie zadzwonić, żeby dobrze zjeść 🙂

A może na żagle?